Poprzedni temat «» Następny temat
AVT-2250 brak komunikacji z komputerem
Autor Wiadomość
vitto
Nowy na forum

Wysłany: 2012-08-27, 11:41   

Witam!

Chciałem odświeżyć temat. Nabyłem kit AVT-2250 i ponownie jak przedmówcy mam problem z komunikacją RS-232. Otóż komunikacja działa tylko w jedną stronę, gdy wysyłana jest zawartość pamięci z mikrokomputera do PC, w drugą stronę po naciśnięciu przycisku L oraz próbie wysłania pliku hex z PC na wyświetlaczu pojawia się błąd "Err"

Próbowałem nawiązać komunikację zarówno pod DOS'em (skrypt "do.bat") oraz pod linuksem (program CuteCom). Kabel łaczący został wykonany zgodnie z opisem zamieszczonym w EdW 10/97. Kabel jest dobry. Ponadto sprawdziełm również działanie samego portu szeregowego w PC. Zapętliłem sygnały RxD i TxD, poprzez wykonanie pętli, (zwarcie pinów 2 i 3 na kablu). To co wysłałem, odebrałem, stąd też uważam że port jest sprawny. Wymieniłem również układ MAX 232 na nowy, to działanie również nie przyniosło pożadanego skutku.

Sprawdzałem również wpisy na innych forach dotyczące tego samego problemu, niestety nie udało mi się rozwiązać tego problemu bazując na nich.

Gdzie jeszcze szukać? Czy komuś udało się rozwiazać ten problem?

Dzięki za pomoc!

mr_x 

Wysłany: 2012-08-27, 11:45   

Masz na myśli, że zgraną zawartość pamięci z AVT-2250 nie da się ponownie wysłać, czy w ogóle nic nie da się wgrać do AVT-2250?

vitto
Nowy na forum

Wysłany: 2012-08-27, 13:58   

Nic nie da się wgrać. Próbowałem wgrać skompilowany program, który został utworzony przez PASM51. Utworzony plik był w formacie intel-hex.

mr_x 

Wysłany: 2012-08-27, 14:03   

Jeśli plik jest prawidłowy, to stawiam, że źle dobrana jest prędkość transmisji lub inne parametry. Parametry to 8 bitów, 1 bit stopu i brak parzystości. Sprawdź też kwarc, bo może jest tak, że komputer jeszcze prawidłowo odbiera dane, ale AVT-2250 już nie.

vitto
Nowy na forum

Wysłany: 2012-08-28, 17:01   

Dzięki za trafne sugestie. W dokumentacji kitu jest informacja odnośnie częstotliwości kwarcu, która wynosi 11,0592 MHz, u mnie natomiast jest kwarc o częstotliwości 2 razy większej. Metodą prób i błedów udało mi się przesłać plik HEX do mikrokomputerka. Na mikrokomputerku ustawiłem baudrate 1200 natomiast na PC ustawiłem 4800. Nie pojawił się błąd "Err". Program składał się z kilkunastu bajtów, zaczynał się od adresu 8000h, a kończył na 801Ch. Sprawdziłem zawartość pamięci za pomocą funkcji EDIT i rzeczywiście zawartośc taka sama jak w pliku hex. Uruchomiłem program, dioda podłączona do portu P1.0 zaczęła migać. Miała migać raz na sekundę, migała szybciej - wiadomo inna wartość częstotliwości rezonatora.
Spróbowałem czynności odwrotnej przesłać wartości od rejestrów 8000h do 801Ch z mikrokomputerka na PC, za pomocą funkcji SEND. Czyli nacisnąłem "S" nasŧepnie podałem adres początkowy 8000 i końcowy 801C, to co otrzymałem na PC nijak się miało do tego co wysłałem. Zrobiłem inną próbę wysłałem całą zawartość pamięci programu od adresu 0000h do FFFFh. Póżniej podglądająć plik zawierający zawartość całej pamięci, zawartość rejestrów od 8000h do 801Ch była taka sama jak zawartość pliku hex programu. Tutaj pojawia się pytanie, dlaczego przy wysyłaniu fragmentu zawartości pamieci wartości poszczególnych bajtów są inne niż przy wysyłaniu całej zawartości pamięci programu?

mmiro 
Nowy na forum

Wysłany: 2012-08-31, 20:05   

Witam.
Dawno temu zakupiłem ten układ ( wersja do samodzielnego montażu) i nigdy nie miałem z nim najmniejszych problemów. Wydaje mi się, że kluczową sprawą jest częstotliwość kwarcu. Szybkość transmisji powinna być taka sama po obu stronach. Dla większej wartości kwarcu obniżyłeś szybkość transmisji po stronie AVT2250 co pozwoliło przesłać jakieś dane. Jednak, jak zauważyłeś, nie zawsze przesyłane jest to co powinno. Bios AVT2250 wymaga konkretnej wartości kwarcu w przeciwnym razie program nie będzie działał poprawnie.

mr_x 

Wysłany: 2012-08-31, 21:59   

Jeśli kwarc jest wielokrotnością (tutaj 2x), to wystarczy w komputerze wybrać dwukrotnie mniejszą prędkość. Sam kwarc w niczym nie wpływa na działanie systemu (poza szybkością).

simrowit
Nowy na forum

Wysłany: 2012-09-12, 17:03   

Komuterek AVT-2250 akceptuje format Intel-hex (stary format intel hex) taki generował kompilator dostarczony na dyskietce z avt-2250,ale i inne kompilatory maja mozliwośc wyboru tego formatu. Co do funkcji SEND to z tego co pamietam był błąd w biosie komputerka , zle wyliczane byly sumy kontrolne, dlatego wyslanego programu instrucja SEND nie da sie ponownie załadowac instrukcja LOAD, w pozniejszych egzemplarzach bląd ten został poprawiony.

mr_x 

Wysłany: 2012-09-12, 20:09   

Nie tylko suma kontrolna, ale również ostatni rekord. Zabrakło w nim jednego zera.

Odpowiedz do tematu