Poprzedni temat «» Następny temat
[Pytanie] Przykład projektu w DSM 51
Autor Wiadomość
mikajlo 
Nowy na forum

Wysłany: 2011-03-31, 22:31   [Pytanie] Przykład projektu w DSM 51

Witam,
Mam w tym semestrze na uczelni laboratoria z Technik Programowania Mikroprocesorów i jako zaliczenie mam do wykonania projekt w DSM-51 w assemblerze. Nasz wykładowca nie chcę nam narzucać przykładowych tematów i nie podał nam żadnej listy przykładowych projektów.

Dlatego mam do Was pytanie: co mógłbym wykonać na taki projekt? Jako, że zapewne poznamy podstawy programowanie w DSM-51 projekt nie powinien być zbyt trudny. Tak w ogóle zastanawiam się, co pod takim mikroprocesorem można zaprogramować. Z tego co znalazłem w sieci to przeważnie jest to kalkulator albo zegarek.

Na laborkach mamy takie zagadnienia jak: obsługa urządzeń zewnętrznych, pamięć RAM, podstawowe operacje arytmetyczne, obsługa stosu, wyświetlacza 7-segmentowego, przetwornik ac, timery.

Luminofor 

Wysłany: 2011-04-01, 08:04   

Do DSM-51 są fizyczne modele dołączane wprost do zestawu:
http://www.elektronika-w-szkole.pl/modele
Na których można zrobić wiele ciekawych rzeczy. Pytanie czy laboratorium na Twojej uczelni posiada te modele?

mikajlo 
Nowy na forum

Wysłany: 2011-04-01, 13:02   

W sumie ja nie będę działał bezpośrednio na urządzeniu (mikroprocesorze) tylko na komputerowym symulatorze dsm-51 i nie wiem, czy ten symulator posiada takie moduły.

A jak myślisz, co prostego i dość fajnego można wykonać na taki projekt?

mr_x 

Wysłany: 2011-04-01, 13:34   

Możesz wykonać prostą grę, np. Snake. Gdzieś na necie widziałem coś takiego, właśnie na DSM-51, ale nie pamiętam gdzie.

mikajlo 
Nowy na forum

Wysłany: 2011-04-01, 14:20   

Snake to gra prosta do wykonania? Hm, nie jestem pewien. A da się ją wykonać na symulatorze dsm-51??

mr_x 

Wysłany: 2011-04-01, 14:40   

Myślę, że się da, bo to najbardziej o kod chodzi, a ten dla podstawowego 8051 jest taki sam.

kayron 
PLC FATEK, automatyka na życzenie

Wysłany: 2011-04-01, 14:41   

A. czy będziesz to potem wgrywał do fizycznego DSM 51 czy tylko prezentacja na symulatorze ?
To akurat w dużym stopniu uzależnia co można zrobić.
B. Jak dobrym jesteś programistą?
Zrobienie dobrej i ciekawej gry jest jednak wymagające wbrew pozorom. Nawet głupi Snake aby był ciekawy może okazać się niezłym wyzwaniem. Ale 8051 ma dosyć mocy aby uciągnąć grę i nawet zaawansowaną (jak masz 32KB lub UP RAM do dyspozycji, no i wyświetlacz graficzny.

mikajlo 
Nowy na forum

Wysłany: 2011-04-01, 21:16   

Też wydaje mi się, że snake jest dość trudny do zrobienia. Na zajęciach poznamy raczej tylko podstawy, i coś słyszałem, że np. niektórzy wykonują kalkulator albo coś w tym stylu. Na innym forum dostałem propozycję napisania zameka szyfrowego (multipkelsowana klawiatura 4x4, dioda wyjściowa i sterownika rygla) lub sterownik lampek do choinki. Czy jest to stosunkowo łatwe do wykonania. Da się je wykonać na symulatorze?

kayron 
PLC FATEK, automatyka na życzenie

Wysłany: 2011-04-02, 07:08   

Jak już prosta gra to "Kółko - Krzyżyk" tylko wyświetlacz 4x20 znaków LCD. Ta gra daje wbrew pozorom sporo możliwości rozbudowy od strony softu, bo mając RS232 można myszkę komputerową próbować podpiąć pod 8051, sztuczna inteligencja (czyli gra z kompem), tryb gry na czas gdzie kolejny ruch trzeba zrobić np w 10s.
Z prostszych aplikacji np. miernik refleksu, po zapaleniu LEDy trzeba nacisnąć jak najszybciej przycisk, a czas jest wyświetlany na wyświetlaczu 7-segmentowym.
Właściwie aplikacja jest kwestią pomysłowości. :razz:

mikajlo 
Nowy na forum

Wysłany: 2011-04-04, 16:21   

Dzięki za propozycje. Coś trzeba będzie skleić.
Być może niedługo napiszę jak będę miał jakieś problemy przy realizacji zadania.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu