Poprzedni temat «» Następny temat
Zestaw uruchomieniowy do ARM
Autor Wiadomość
mathieiov 

Wysłany: 2009-07-06, 21:46   Zestaw uruchomieniowy do ARM

Witam

W tej chwili przerabiam kurs C dla AVR z EdW, potem chciałbym się zaprzyjaźnić z ARMami i tu prośba o pomoc w wyborze zestawu. Pooglądałem nieco tych zestawów i chciałbym poznac wasze opinie o następujących (który lepszy pod względem możliwości, opłacalności itp):

ZL1ARM - http://www.kamami.pl/?id_prod=79100
ZL9ARM - http://www.kamami.pl/?id_prod=2035800
ZL11ARM - http://www.kamami.pl/?id_prod=2613700

Może znacie jakieś lepsze?

snow 
AVR, AVR-GCC

Wysłany: 2009-07-06, 21:48   

Albo coś z LPCxxxx albo coś z Cortex'ów. W sumie teraz Cortex zaczyna być dość popularny.

Tranzystor 
Mikrokontrolery AVR i ARM

Wysłany: 2009-07-07, 06:11   

Witam,
jeżeli chodzi o płytki uruchomieniowe to posiadam ZL9ARM i spisuje się bardzo dobrze, także serdecznie polecam. Oczywiście sama płytka wiele nie zdziała musisz kupić procesor. W tym miejscu polecam procesor LPC2148. Masz dużą pamięć oraz w przyszłości jeżeli nauczysz się programować w C pod ARMy posiadasz możliwość wykorzystania USB.

Co do płytki ZL11ARM to ona prawdopodobnie nie różni się niczym od ZL9ARM, poza tym, że posiada podłączenie wyświetlacza 4-bitowe, a nie 8-bitowe jak w ZL9ARM.

Z góry mówię również, że płytka nie posiada dodatkowych modułów, jakim jest np.: moduł wyświetlacza LCD. Co mnie trochę zdziwiło kiedy otrzymałem płytkę.

Pozdrawiam ;)

Aro 
Everything Is Possible

Wysłany: 2009-07-07, 10:03   

Zobacz także to SAM7, dobra cena duże możliwości, chociaż mogli dołożyć więcej golpinów na porty GPIO.
Myślę jednak, że na dzień dzisiejszy lepiej kupić coś z Cortexów, bardzo tanie są konsolki STMa, ja się zastanawiam nad Primer II.

mathieiov 

Wysłany: 2009-07-07, 13:12   

A czy programy pisane pod Cortexy znacząco różnią się od tych na procesory Philipsa (LPC)? Słyszałem różne opinie.

Aro 
Everything Is Possible

Wysłany: 2009-07-07, 14:59   

To zależy o co dokładnie pytasz. Jeśli chodzi o sam rdzeń, to pisząc w asemblerze jest różnica (na korzyść Cortexa oczywiście:), np. LPC2000 mają rdzeń ARM7TDMI i obsługują zarówno instrukcje ARM jak i Thumb, natomiast Cortexy mogą korzystać wyłącznie z instrukcji Thumb2. Są one zarówno 16 jak i 32 bitowe, zależy od wykorzystania instrukcji. Jest to jakby połączenia instrukcji ARM i Thumb, co przynosi większy komfort w pisaniu programów (a raczej wstawek asemblerowych:) Mnemoniki są w większości te same, więc łatwo się przerzucić.
Natomiast pisząc w języku wyższego poziomu np. C, różnicy nie widać przynajmniej w mniej wymagających programach.
Jest jeszcze druga sprawa: układy peryferyjne. Każdy rodzaj mikrokontrolera posiada inny zestaw peryferii i co za tym idzie, także rejestrów. Gdybyś jednak zdecydował się na serię Cortexów od NXP np. LPC1700 to podejrzewam, że różnicy nie zauważysz. Dla mnie jednak wzorem są procki STM32, producent dostarcza własne biblioteki i mnóstwo przykładów. Można na prawdę szybko zacząć pisać jakieś proste programy, a dopiero potem studiować tysiące stron katalogowych...
Tak ogółem rdzeń Cortex M3 nie różni się znacznie od ARM7TDMI pod względem programowania, natomiast jest spora różnica w wydajności.

Tranzystor 

Wysłany: 2009-07-07, 15:22   

A może masz ochotę na ARM9 :?:
Jest to bardzo podobne, ale rdzenie znacznie wydajniejsze, a STR9 o ile dobrze pamiętam są bardzo oszczędne. Teoretycznie zbudowane do pracy w urządzeniach zasilanych z ogniw. Też bardzo fajne, płytki uruchomieniowe też są dostępne. ;)

MiW 

Wysłany: 2009-07-07, 19:04   

Gorąco polecam http://www.mikrosterowniki.pl/arm_mod_I.html . Używam i działa świetnie.

mathieiov 

Wysłany: 2009-07-07, 20:32   

:arrow: Tranzystor, jako że w tych prockach jestem całkiem zielony zacznę jednak od czegoś prostszego. Jak mnie wciągnie, to poleci dalej :twisted:

Zdecyduję się pewnie na Cortexa-M3, wobec tego polecalibyście inwestować w Primera czy Primera 2?

A jak z materiałami na ten temat (głównie chodzi mi o literaturę, bo producent na pewno dostarcza sporo materiałów "elektronicznych")?

pawel1991 
Nowy na forum

Wysłany: 2009-07-07, 21:25   

Ja ostatnio zainteresowałem się Cortex-M3. Od końca zeszłego roku w elektronice praktycznej, jest opis w każdym numerze odnośnie tych procesorów. Jeszcze nie czytałem tego dokładnie ponieważ muszę sobie zorganizować te numery. A ogólnie to co o nich już czytałem, to zapowiadają się całkiem dobrze.

Tranzystor 

Wysłany: 2009-07-07, 21:29   

Wierz mi, że wciąga :D

Aro 
Everything Is Possible

Wysłany: 2009-07-08, 15:55   

Jak napiszę książkę to będzie literatura o Cortex M3 :razz:
A tak na poważnie, większość info jest only in english, jedynie w EP pojawiają się różne artykuły o STM32, być może za niedługo także o LPC.

mathieiov 

Wysłany: 2009-07-08, 16:01   

Ok, to kupuję Primera II i słownik techniczny, w końcu to nie Bascom :razz:

Dzięki za informacje.

Temat proponuję pozostawić odblokowany, w razie gdyby ktoś inny chciał dołączyc swoje pytania.

Aro 
Everything Is Possible

Wysłany: 2009-07-08, 16:30   

Jak kupisz tego primera to podziel się wrażeniami:)

Odpowiedz do tematu